Zabiegi na ciało | Kapsuła SPA | Vacuum jet | Vibratrening | Rollmasaż | Solarium | Masaże | Refleksoterapia | Sklepik borowinowy | Suplementy diety
W solariach występują różne rodzaje lamp (o różnej mocy). Opalenizna widoczna jest po kilkunastu, a czasami nawet kilku godzinach po seansie. Solarium to nic innego jak próba naśladowania słońca. Szybki rozwój gospodarczy doprowadził wiele społeczeństw do sytuacji w której ludzie nie mają czasu na wystarczająco długi codzienny kontakt ze słońcem. Pracujemy od rana do wieczora, szkolimy się w weekendy, a na długie urlopy albo nas nie stać, albo nie mamy czasu. W obliczu tej sytuacji - wiedząc jak życiodajna i potrzebna do prawidłowego rozwoju jest rola słońca - skonstruowano maszynę pozwalającą nie tylko je naśladować, ale i ulepszyć. W języku polskim maszynę tą nazwano solarium. Można powiedzieć, że solarium to w pełni kontrolowane słońce na żądanie.

Solarium to w wielkim skrócie urządzenie elektryczne wyposażone w specjalistyczne źródła światła, czyli świetlówki i promienniki światła ultrafioletowego umożliwiające terapię selektywną wiązką promieni UV. Świetlówki używane w solarium przypominają budową zewnętrzną lampy jarzeniowe, z którymi spotykamy się, na co dzień w sklepach i biurach. Konstrukcyjnie są one takie same i działają na takich samych zasadach. Jedyną różnicą jest ich moc oraz długości promieni, które emitują. W wyniku długoletnich badań opartych na pracy Friedricha Wolffa wyselekcjonowano promienie odpowiedzialne za opalanie oraz produkcję witaminy D. Przemysł dopasował swoje linie produkcyjne i na rynku w latach 80. pojawiła się pierwsza lampa do solarium. W lampie do solarium bardzo staranie ograniczono pasmo ultrafioletu, wyeliminowano kancerogenne promienie UVC intensyfikując jednocześnie efektywność niewidocznych gołym okiem promieni ultrafioletowych z pasma UVA. Starannie dobrano również moc rumieniotwórczych promieni UVB w taki sposób aby klienci nie ulegali poparzeniom w wyniku przedawkowania. Takim sposobem uzyskano sztuczne słońce, świecące w solarium zawsze taką samą mocą.

"Słońce" w solarium może fizycznie świecić przez 24 godziny na dobę. Jego dawkę możemy regulować w solarium w bardzo prosty i pewny sposób dostosowując w odpowiedni sposób czas ekspozycji. Aby opalanie było w pełni bezpieczne, musimy jego czas i rodzaj dopasować do typu skóry i stopnia jej przygotowania do opalania. Jeśli ktoś myśli, że opalanie ogranicza się do zakupu urządzenia opalającego i przyciskania guzików to jest niestety w wielkim błędzie. Aby opalać w bezpieczny i zarazem profesjonalny sposób trzeba posiadać stosunkowo szeroką wiedzę na temat zjawisk fizycznych zachodzących w skórze człowieka podczas jej ekspozycji na promienie UV.